Návod k stažení

 1. K výrobě pejska budeme potřebovat:
  1. jeden pár ponožek (měkkých, chlupatých, „spacích“)
  2. nůžky
  3. jehlu a nit
  4. výplň (např. z polštáře, vatelín, nastříhané kousky látky, vata není nejvhodnější)
  5. očička (samolepicí), čumáček (knoflík), stužku na obojek

Pejska můžete udělat z jakýchkoliv ponožek, ale ty „chlupaté“ jsou nejlepší, protože v nich nebude vidět žádný steh, tedy i švadlenka začátečnice bude mít krásného psa.

Očička můžete nahradit knoflíky, kouskem našité látky nebo je vyšít bavlnkou. Stejně tak čumák není nutné zvýraznit, ale pokud budete chtít, můžete použít knoflík nebo kus látky.

 1. Dle návodu ponožky rozstříháme:
  1. ustřihneme špičky – budoucí uši
  2. odstřihneme gumičkovou část lemu ponožky- to jsou zbytky, nebo také prima gumičky do vlasů :-)
  3. zbytek dle návodu. Hlava psa může mít delší čumák, pak by vám nezbylo nic „k dozdobení“
 1. Na obrázku 3 pro větší představu vidíte, jak se pejsek poskládá.
 1. Začneme s šitím. K vytvoření zadních nohou ponožku musíme otočit patou nahoru, tím vznikne zadeček pejska a ponožku rozstřihneme po celé délce až k patě.
 1. Ponožku otočíme naruby, sešijeme, otočíme zpět a zkontrolujeme, že nemáme nikde dírky :-) Vycpeme. Pes se nám pěkně rýsuje. Už jste přemýšleli nad tím, jak se bude jmenovat?
 1. Teď přijde na řadu hlava. Přiložíme druhou ponožku patou (hlavičkou) stejným směrem jako máme zadeček. Pozor na to, ať nemá pes hlavu vzhůru nohama, nebo nakřivo :-) Teď si hlavu (ponožku) navlečte na ruku, chyťte tělíčko a hlavu přes něj převlečte. Ponožka (hlava) se tím přetočí naruby a vy snadno přišijete k sobě hlavičku a tělo, aniž by byl vidět jediný steh.

  Pokud to není jasné, prostě přišijte hlavu psa (ponožku č. 2 - nevycpanou) k tělu. Určitě si poradíte :-)

 1. Hlavu vycpěte a dotvarujete spolu s tělem.
 1. Teď nás čeká sešití tlamy. Vytvořte jakési obrácené „Y“ a začněte sešívat od čumáčku k budoucí tlamičce. Abyste neměli čumák roztřepený, okraje látky zahněte trochu směrem dovnitř. Vypadá to složitě, ale nebojte se toho. Pokud máte „plyšové“ ponožky, nebude nic vidět. Budete překvapení, jak budete za chvilku mít v rukou krásného psa :-) Sešívejte čumák od shora a až se došijete k „tlamičce“, hlavu dovycpěte a dotvarujte. Teď sešijte úplně stejně tlamičku, z jedné strany na druhou a je téměř HOTOVO. Už máte to jméno? Za chvilku ho budete potřebovat :-)
 1. Sešijte si ocásek (naruby), (otočte), vycpěte a vytvarujte. Pokud chcete mít ocásek na jedné straně tenčí, prostě začněte na jedné straně šít dál od okraje a postupně se ke kraji přibližujte. Hotový (vycpaný) ocásek přišijte k zadečku tak, že roztřepené okraje zahnete dovnitř a přišijete. Teď přijdou na řadu ouška. Každé ouško je špičkou ponožky, je třeba tedy nejdříve přišít okraje k sobě. Z takového „stanu“, nebo „čepice“ sešitím vznikne půlměsíc. Máte tedy dva půlměsíce – dvě ouška. Ty se nevycpávají. Ale kdo ví, třeba zrovna váš pes bude chtít vypadat jinak :-) Vyrobená ouška přišijte psíkovi na hlavu. A teď ještě přišijte přední nožičky, stejně jako jste přišívali ocásek. Pokud Vám bude připadat, že lítá (má přední tlapky jako křídla), tak je prostě přistehujte k tělu. Hurá! Máte psa! Zbývá si pohrát s očičky, případně s čumákem, přidat mašli, nebo obojek (aby se zakrylo přišití hlavy, ale není to nutné) a dát konečně pejskovi jméno!

10. Tady vidíte pro srovnání dva ponožkové pejsky. Větší je Fifinka a menší se jmenuje Majda. Obě jsou vyrobené ze stejně velkých ponožek. Fifince jsme ponožky vůbec nezastříhávali, jsou v původní dívčí velikosti, ale vycpáním se hodně natáhly. U Majdy jsme ze všeho kousek ustříhli, aby nebyla tak veliká. Má tedy kratší nožičky, zkrácené tělíčko a i ustřižený čumák (což je vidět již u druhého obrázku návodu, kde jsme ustřihli „zbytky na dozdobení“). Klidně tedy použijte malé dětské ponožky, pejsek i tak bude dost veliký. Každý pejsek je originál a my se těšíme na vaše výtvory i na fotky z výroby.

 

JSN Kido template designed by JoomlaShine.com