V sezóně 2017/18 bude z projektu podpořen:

Výchova štěňat

V roce 2017 se nám program výchovy štěňat rošířil až na 12 psíků a dobrovolných vychovatelů. Štěně, které je správně připravováno už od malička, snadněji přechází do speciálního výcviku asistenčního psa. Samotný výcvik je pak efektivnější a kratší, protože štěně už z výchovy umí např. slušně se chovat doma i na cestách, v obchodě i v restauraci, je čistotné a přátelské k lidem i zvířatům a mnoho dalšího. V psí Pestré školce jsou právě teď tato štěňátka.

 

 

V sezóně 2016/17 jste podpořili:

Výchova štěňat

V roce 2016 se stabilizoval a rozšířil program výchovy štěňat. Vždy 7-8 dobrovolníků vychovatelů mají v péči štěňata, která postupně odcházejí do výcviku k profesionálním trenérkám. Dobrovolníci pracují bez nároku na honorář, ale náklady spojené s krmením, veterinou a výcvikovými pomůckami hradí Pestrá společnost. Štěně je ve výchově 13-18 měsíců a náklady na jeho pořízení a péči činí padesát tisíc korun. Zapojením do Ponožkového psa 2016/2017 pomáháte s výchovou štěňat, budoucích asistenčních psů.

 

V sezóně 2015/16 jste podpořili:

Martínek a Max

Osmiletý Martínek je introvertní dítě, které si jen tak někoho kromě své rodiny k tělu nepustí. Ukázalo se, že pro Martina bude psí asistent ideální cestou, jak se rozvíjet a otevírat světu. Martin to nemá vůbec lehké již od narození. Genetika způsobila, že chapec nechodí a má mentální postižení. Ke všemu se přidala také epilepsie s častými nočními záchvaty. Martin toho moc nenamluví, ale jeho blízcí doma i ve speciální školce, už poznají, co Martin potřebuje, co se mu líbí a co ne. Miluje vodu, koupání a cachtání, které mu rodina dopřává, co možná nejčastěji. Pro Martina jsme vybrali nádherného hnědého labradora Maxe. Ten je teď pomalu u konce náročného výcviku. Zvládnout musí poslušnost v rušném pražském prostředí, chůzi u speciálního kočáru bez vodítka, podávat a nabízet Martinovi nové hračky a věci, aby ho stimulovat k rozvoji. Rodičům bude otvírat a zavírat dveře, když Martina ponesou v náručí. Max umí stát tak, aby se o něj mohl Martin opírat a postupně se o něj zvedat (opora při vstávání). Každý den pak spolu budou prohřívat svaly před a po rehabilitaci (canisterapie). Až si spolu „dvojka“ najde ten správný vztah, měl by se snížit i počet epileptických záchvatů, protože Martínek bude ve větší psychické pohodě. Pro celou rodinu bude Max přítelem, díky němuž bude život zas o něco veselejší.

Na doplacení výcviku bude použit výtěžek z prodeje luxusního ponožkového Maxíka od kansaské designérky Stacey Hsu (Sock Dogs).

Sociální rehabilitace

Sociální rehabilitace Zní to složitě, ale je to jednoduché. Aby asistenční pes skutečně a efektivně pomáhal svému páníčkovi, je třeba kromě samotného výcviku ještě spousta další práce s klientem (člověkem s postižením). Jak říká naše trenérka Míša Perčinová: „Není složité naučit vše potřebné pejska, ale spíš páníčka.“ :)

Klientem se člověk stává již ve chvíli, kdy o pejska žádá. V Pestré společnosti společně vybíráme vhodné plemeno a konkrétního psa podle životního stylu celé rodiny. Během výcviku se s žadatelem a jeho rodinou scházíme a učíme klienta, jak s pejskem pracovat, aby poslouchal. Učíme klienta povelovou techniku, nastavujeme vhodný denní režim pro celou rodinu, na konci výcviku jezdíme psa předávat do místa páníčkova bydliště, kde ladíme a dotahujeme sžívání nové dvojice. Tím ale práce nekončí. Pejsek se svým majitelem musí dovednosti opakovat a pilovat. Jednou měsíčně pořádáme společné tréninky, kde opakujeme naučené cviky a podle potřeby se učíme další. Konzultujeme osobně i na dálku, když se něco děje. Dvakrát ročně jezdíme společně na rekondiční pobyty, kde se klienti seznamují mezi sebou, sdílí své zkušenosti a kde trénujeme se psy a poskytujeme vzdělávací a volnočasové aktivity.

V roce 2015 se staráme o 39 klientů z celé České republiky. Našimi klienty jsou majitelé námi vycvičených pejsků, ale i majitelé asistenčních psů z jiných organizací, kteří mají zájem s námi aktivně spolupracovat.

Výtěžek z prodeje ponožkových pejsků půjde letos na projekt sociální rehabilitace.

V sezóně 2014/15 jste podpořili:

Mirka a Alvin

Specializací Pestré společnosti jsou psi signální pro lidi s poruchami sluchu. Pro paní Mirku se právě cvičí signální čivava Alvin. Tady opravdu platí, že na velikosti nezáleží, protože označovat zvuky může i malý pes. Alvin je učenlivý a trpělivý student a Mirce bude značit například zaklepání na dveře, zvuk kuchyňské minutky, budíku nebo přinese zvonící mobil. Mimoto pes představuje pro člověka velkou psychickou oporu v izolaci a samotě, která při jakémkoli druhu postižení často vzniká.

Asistenční pes Alvin byl finančně podpořen v kampani Ponožkový pes.

Fanoušek a Matěj

Asistenční canisterapeutický pes Matěj je cvičen na míru pro malého Fandu. Fanouškův stav má zlepšující se tendenci, a proto je nyní důležité využít všechny terapeutické možnosti. Ve 4 měsících prodělal nyní šestiletý chlapec pneumokokovou infekci, a následkem toho nechodí, má vadu sluchu a používá naslouchátka, jeho svalstvo je velmi slabé (hypotonie) a jeho tělesné postižení je kombinované s mentálním. Asistenční pes pomůže Františkovi s jemnou motorikou při hlazení psí srsti, v logopedii při olizování obličeje a vytváření zvuku psího jména, v hrubé motorice, kdy pes je učen cviku opora při vstávání a dále v běžné asistenci, jako je podávání předmětů ze země. Jednou z nejdůležitějších věcí je opět psychika, a to jak Fanouškova, tak matčina. „Chci Fanouška dostat trochu z toho jeho vlastního světa a otevřít mu obzor, aby viděl, že existuje i něco jiného. Matěj mu dá to teplo.. Jsem také ráda, že pes pomůže i mě. Pro mě pes představuje zpestření a oporu během dne, kdy jsou ostatní z rodiny ve škole a v práci. Už aby byl náš!“ říka paní Soňa.

Asistenční pes Matěj byl doplacen v kampani Ponožkový pes a před Vánocemi 2014 také předán Fanouškovi. S rodinou jsou trenérky ve stálém kontaktu a společně dále pracují na Fandově i Matějově rozvoji.

Tréninkové pomůcky pro psy ve výcviku a ve výchově

Z výtěžku kampaně Ponožkový pes byly zakoupeny také tréninkové pomůcky, hygienické prostředky, odčervovací tablety a pamlsky pro 10 asistenčních psů ve výcviku a výchově.

JSN Kido template designed by JoomlaShine.com